Od 2. do 20. 9. 2024.
Kreativní veřejný prostor pro učení, hru, pohyb a kulturu spojující předpolí ZŠ Solidarita s parkem Solidarita. Po dobu konání této unikátní akce bude dočasně neprůjezdná ul. Brigádníků v úseku ul. Solidarity a Turnovského. Zveme vás na doprovodný program, který je zdarma a je otevřen široké veřejnosti.
AKTUÁLNÍ PROGRAM
Proč Školní plácek?
Nový školní rok vítáme opět otevřením Školního plácku. Vzniká tak již podruhé dočasný unikátní veřejný prostor, který na tři týdny promění klima i atmosféru v okolí školy. Děti budou mít možnost bezpečného pohybu mezi školou a parkem, prostor pro sportování, hry i kreativitu, rodiče a prarodiče možnost posezení a neformálního setkávání, učitelé se těší na možnost učit více venku.
Plácek ukazuje, že drobnými prvky lze zcela změnit funkci místa, kterým procházíme nebo projíždíme téměř každý den. Pomocí malých ramp se promění ve skatepark, díky několika stolkům poslouží jako neformální “kavárna” pro všechny generace. Mezi stromy vznikne galerie, na chodníku zase tančírna… Projektem si ověřujeme, že všichni můžeme svou aktivitou ovlivnit prostor kolem sebe, a to třeba jen změnou perspektivy a bez velkých finančních prostředků. Tvorbou či zkvalitňováním toho, čemu říkáme veřejný prostor, dětem ukazujeme, jaké hodnoty jsou pro nás důležité. Plácek je signálem směrem k dětem, říká jim, že jsou významnou součástí našeho společenství. A že kulturu v místě mohou vytvářet samotní sousedé včetně dětí.
Pokud veřejný prostor dokáže nekonfliktně navádět lidi tak, aby se vstřícně kontaktovali, je to pro mě nejvyšší míra jeho kvality. Josef Pleskot, architekt
Projekt jde ruku v ruce s iniciativami usilujícími o zvýšení bezpečnosti v okolí školy. Radujeme se z nových zpomalovacích prahů a zvýšených přechodů, které přispěly k dodržování stávající zóny 30 i celkové bezpečnosti v lokalitě.
Prostor okolo základní školy je vždy cenný a přilehlé ulice či silnice mohou být výjimečné právě tím, že jsou v její blízkosti.
Ze strany místních obyvatel zaznělo, že škola má neopečovávané pozemky, proč tedy expanduje ven? Budova naší školy nevzbuzuje pozornost svou velikostí, ale denně sem dochází více než 600 dětí různého věku, které tráví čas v bezprostředním okolí školy v různých časech a režimech (výuka, družina, školní klub, volný čas…). Silnice je jedinou bariérou mezi školou a přilehlým parkem. Díky Plácku se pro děti rozšiřuje prostor bezpečného pohybu nejen o kousek silnice, ale i o celou dolní části parku, kterou mohou bez přecházení silnice využít během výuky či pro volný pohyb a hry. To ale situaci neuspokojivých sportovišť pro naše děti samozřejmě neřeší ani dostatečně nekompenzuje. Zaslouží si samostatné řešení.
“Škola má být místo setkávání a důležitý společenský bod. Plácek kultivuje dobré vztahy, trávení volného času, především ale nabízí bezpečné a příjemnější prostředí celé okolí školy. Nevýhod v dopravě jsem si vědom, ale škola má být v tomto případě dle mého na prvním místě.”
(vyučující školy)
Jaká pozitiva oceňovaly různé skupiny místních v minulém roce? Patří sem dopravní zklidnění, ale zejména to, že děti i rodiny začaly trávit více času venku a že nové místo pro navazování kontaktů a budování vztahů se ukázalo jako funkční. Na druhou stranou byla slyšet kritika na nedostatečný úklid plácku a zvýšený hluk při kulturních akcích. Ten bude letos nově zajištěn oddělením městské zeleně a čistoty MČ Praha 10.
Prostor Plácku nevnímáme primárně jako místo, kde se má odehrávat nějaký festival nebo strukturovaný program. Naopak, vnímáme ho jako jako rozšíření bezpečného okolí školy a zároveň jakýsi pilotní veřejný prostor, který přináší pole možností, jak zde trávit čas po svém, setkávat se se sousedy.
Věříme, že ať už se rozhodnete Plácek využívat či nikoli, bude vám jeho konání dávat smysl alespoň z některého úhlu pohledu, které jsme naznačili v tomto textu.
Pedagogové ZŠ Solidarita
Ohlasy dětí a rodičů:
“Do parku teď chodíme každý den, hrajeme fotbal, kreslíme křídama, tancujeme tady. Je tu větší klid.”
“Je to naprosto skvělý a doufám, že zůstane natrvalo. Dopravní omezení sice občas znamená pár minut zajížďku, která se nás taky týká, ale bezpečnost a příjemné prostředí pro děti má mnohem větší hodnotu.”
„Cítím se tu hodně dobře, můžu si tu hrát.“
“Jsem nadšená. Dcera (10) tam tráví každé odpoledne s kamarády ze třídy (ještě nemají kroužky) a mám pocit, že je v bezpečném a příjemném prostoru. Beze strachu ji pouštíme. Ještě nikdy tolik nechodila ven.”
Citace místních pocházejí z evaluační studie, kterou zpracoval Socionaut, z. s. pro organizaci Kreativní Praha, pořadatele loňského Školního plácku. Celé znění studie najdete zde nebo zde Socionaut_KP_Školní plácek_závěrečná zpráva.
Organizátorem Projektu je ZŠ Solidarita a Městská část Praha 10.
Děkujeme za koordinaci Oddělení strategického rozvoje a participace MČ Praha 10.