• Umělci po škole!

• I letos se naše škola zapojila do projektu organizovaného platformou Máš umělecké střevo? Žáci 8. B ve spolupráci s umělkyní Terezou Sýkorovou tvořili díla na téma: KOMUNIKACE - dialog, vztah. Tvorba dětí z 9 pražských základních škol je vystavena v auditoriu Centra současného umění DOX (3. - 12. 6. 2022).

Co všechno je rám? Okno, display, brýle, zrcadlo nebo výlevka v umyvadle? Žáci v malých skupinkách výtvarně zkoumali prostor obrazového rámu a pojali svůj rám tak, aby dále komunikoval se svým okolím. Hotová díla jsme vzali do terénu ke stanici metra Strašnická a zkoumali a fotografovali, jak "fungují" v různých situacích. Jak se změní působení díla umístěním do veřejného prostoru? Jak na něj reagují kolemjdoucí?

Jedná se o skvělý projekt, který má několikanásobný efekt. Proces vzniku děl je vede k vzájemné spolupráci v rámci autorského týmu a umělci jim předávají nesmírně cenné postřehy. Velký přínos měla aktivita i pro učitele, kteří viděli při práci odborníky, a zároveň mohli sdílet zkušenosti s pedagogy z dalších škol,“ popisuje projekt David Kašpar, který je na vršovické radnici místostarostou pro oblasti školství a kultury a projekt za Prahu 10 zaštítil. Stejně situaci popisuje radní pro školství Prahy 7 Hana Šišková.

Učitelky a učitelé výtvarné výchovy ze základních škol Prahy 7, 10 a 22 si při společných workshopech pořádaných platformou Máš umělecké střevo? prostorách Studia DOX pravidelně vyměňovali zkušenosti například na to, jak v hodinách žáky motivovat nebo jaké jim nabízet aktuální podněty k tvorbě. Postupně rozvíjeli společně zvolené téma, jímž se v reakci na dlouhou pandemii stalo téma: Komunikace – vztah a dialog.

Hlavním záměrem nebylo vytvořit dokonalá díla, i když výstupy mají opravdu vysokou kvalitu. Cílem byl především sdílený zážitek a radost ze společné tvorby,“ říká vedoucí projektu, kurátorka výstavy v DOXu a členka Platformy Máš umělecké střevo? Romana Bartůňková.

Projekt zapojil zatím největší počet současných umělkyň a umělců do hodin „výtvarky“ na pražských základních školách. Výsledky jejich práce nyní představuje pražské Centrum současného umění DOX.

Reportáž ve Zprávičkách na ČT :-D

Projekt je v naší škole realizován s finanční podporou Městské části Praha 10 v rámci participačního rozpočtu Zásobník projektů - partnerství pro prahu 10.

Participující umělci a umělkyně: Timur Aloev, Štěpánka Bláhovcová, Olivia Fantúrová, Klaudie Hlavatá, Matouš Hrbek, Eva Jiřička, Olga Krykun, Nikola Rácová, Jakub Růžička, Tereza Sýkorová, Lenka Štěpánková a Václav Wortner

Vedoucí projektu a kurátorka výstavy: Romana Bartůňková

Zapojené školy do projektu v roce 2021/2022: ZŠ Letohradská, ZŠ Strossmayerovo nám., ZŠ Korunovační, ZŠ Tusarova, FZŠ Umělecká, ZŠ Břečťanová, ZŠ Solidarita, Naše škola a ZŠ Bří Jandusů.