• Podpora sportu, pohybu a zdraví

Velké přestávky

jsme u nás prodloužili na 25 minut, aby byl dostatek času vyjít ven na čerstvý vzduch, hýbat se a sportovat. V nabídce je kromě hry na babu také balancování na slackline, badminton, líný tenis, lezení na venkovní boulder a samozřejmě nejoblíbenější trojice fotbal, vybika a basket.

Abychom všechny tyto sporty umístili, otevřená je během přestávky i tělocvična.

Pro zaryté nesportovce nabízíme další herní bezmobilové zóny: deskovky v laborce, tanec a malování ve vybrané třídě a četba v knihovně. Tyto zóny mají ovšem omezenou kapacitu, takže si děti musí předem rezervovat místo.

Učíme venku

alespoň jednou týdně. Víte, že to není ztracený čas? Když jdeme s žáky při výuce ven, podporujeme jejich zdraví. Předcházíme obezitě žáků, zlepšujeme jejich kondici a rozvíjíme jejich pohybové schopnosti. Pohyb, hra a učení venku pomáhá překonávat stres a zahání chmurné myšlenky. Čas trávený venku umožňuje žákům poznat se mezi sebou i jinak než ve třídě.

Učení venku děti baví. Učení venku je názorné, třírozměrné, pestré. Přináší mnoho nových podnětů nejen pro naše smysly, ale i pro naše myšlení. Kontakt s přírodou zlepšuje pozornost a soustředění. Kontakt s přírodou významně přispívá k duševnímu zdraví a pohodě. Snižuje stres, úzkosti a deprese.

HOB

čili halloweensko-dušičkový orientační běh je tradiční akce, kterou pořádají naši deváťáci ke splnění očekávaného výstupu “zorganizuje samostatně i v týmu jednoduché turnaje, závody, turistické akce na úrovni školy, spolurozhoduje osvojované hry a soutěže.”

Sportovní den

je nejlepší oslava Mezinárodního dne dětí. V naší škole pořádají sportovní turnaje a aktivity sami žáci.

Školní družina a klub

podporuje pohyb a zdraví dětí pravidelným sportováním v tělocvičně a každodenním odpoledním pobytem venku.

Trenéři do škol

Díky finanční podpoře MČ Praha 10 mohou naši prvňáci a druháci zažívat opravdu dynamické a nabité hodiny tělesné výchovy.

Program Trenéři ve škole je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělesné výchovy na 1.stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém rozvoji dětí.

V zásadním věku pro vybudování vztahu k pohybu tak vytváří pozitivní vazbu dětí k pohybovým aktivitám, které ovlivňují jejich fyzické i mentální zdraví a rozvoj mozku. To dětem pomáhá i k lepším studijním výsledkům. Program je zcela neselektivní z pohledu sportů i dětí, a proto je zacílen do řádných hodin TV, aby zasáhl 100% dětí.

Meziškolní turnaje

V našeho členství v Asociaci školních sportovních klubů jsme se účastnili XY meziškolních soutěží:

přespolní běh

nohejbal

fotbal

florbal

volejbal

Putovní pohár Františka Pláničky

Jedenáct základních škol, více než tři sta dětí na hřišti i na tribuně a jeden den v Edenu plný pohybu, zábavy a soutěžení v duchu fair-play. Takový byl první ročník turnaje O pohár Františka Pláničky, který uspořádala SK Slavia Praha společně s Prahou 10 v rámci roku věnovanému legendárnímu brankáři.

Premiérový ročník turnaje O pohár Františka Pláničky pro 2. stupeň základních škol z Prahy 10 ovládla ZŠ Eden, která ve finále porazila ZŠ Karla Čapka. O bronz se utkaly ZŠ Hostýnská a ZŠ V Rybníčkách. Vítězně odešli chlapci z Hostýnské. Reprezentační tým ZŠ Solidarita skončil na 7. místě. Poděkování a zmínku si však zaslouží všichni zúčastnění, protože v rámci celého dne jsme na tréninkovém hřišti UMT viděli skvělé týmové, tak i individuální výkony. Vše za vydatné podpory ostatních spolužáků, kteří na tribunách vytvořili bouřlivou fotbalovou atmosféru.

• Viola Kožíšková, vedoucí ŠK
        skolniklub@zssolidarita.cz